Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Psychodietetyka

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem - Hipokrates

 

Otyłość to nie problem tylko jego objaw. Dlatego chcąc skutecznie poradzić sobie z otyłością powinniśmy skupić się na czynnikach, które doprowadziły do jej powstania. Wiedza ta jest kluczem do skrzyni pełnej różnorakich narzędzi wykorzystywanych do rozwiązania problemu. Zaopatrzeni w mapę problemu i właściwe narzedzia przystępujemy do wsparcia procesu zmiany.

 

KROK 1 - POZNAJEMY PRZYCZYNY PROBLEMU

Zbyt duża waga ciała to nie problem, tylko jego objaw. Tak jak gorączka nie jest chorobą, tylko jej objawem i nie wyleczy jej paracetamol. Tak nadwaga lub otyłość jest informacją, że coś w nas szwankuje i proste metody, jak na przykład dieta odchudzająca nie rozwiążą problemu, który za otyłością sie ukrywa. Dlatego po chwilowym spadku, najczęściej waga powraca.

Zanim zaczniemy myśleć o metodach, jakie warto zastosować w dochodzeniu do normalnej wagi, chcemy zaproponować szeroką diagnozę możliwych przyczyn Twoich problemów. 

Obszary, w których szkamy to :

  •  Czynniki biomedyczne - stan zdrowia, choroby, dziedziczenie

 

  •  Nawyki żywieniowe, styl życia, środowisko

 

  •  Aspekty psychologiczne - przekonania, stres, emocje, poczucie wartości, relacje z innymi

Poznanie prawdopodobnych przyczyn problemu pozwoli podjąć adekwatne działania. Rozwiązując prawdziwy problem, wpłyniemy na jego skutki, czyli zbyt dużą wagę. Spadek wagi dokona się niejako przy okazji pracy nad problemem. Nie znaczy to, że zmiana przyjdzie z łatwością lecz to, że jak się już pojawi będzie trwała.

 

KROK 2 - PLANUJEMY ZMIANĘ

Kiedy już wiemy, jakie czynniki mogą wpływać na problemy z wagą, następny krok to ułożenie efektywnego planu działań. I nie chodzi tu o prosty plan dietetyczny ( tzw. jadłospis), który jak pokazuje doświadczenie - działa dopóki go stosujesz. Nie rozwiązuje, on żadnych problemów, które zaprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś dziś. Dlatego działa jak przysłowiowa tabletka na gorączkę - likwiduje obawy nie przyczynę.

My proponujemy podjęcie realnych działań, zaplanowanych na podstawie przeprowadzonej wcześniej anlizy. Rozwiązywanie realnych problemów ( pamiętaj, że otyłość to nie problem - tylko jego objaw) może zaprowadzić Cię do realnych efektów.

Proponujemy zmianę w każdym z trzech obszarów - jeśli jest taka potrzeba. Dzięki holistycznemu podejściu do problemu zbędnych kilogramów - nie koncentrujemy się tylko na tym co jesz, ale również jak się czujesz, jak radzisz sobie z emocjami, stresem, w kontaktach z innymi itp. proponując konkretne działania prowadzące do celu głównego - pobycia się nadwagi bądź otyłości.

Te dwa pierwsze etapy stanowią niezbędny wstęp do terapii  opartej na solidnej wiedzy o Tobie, to czas potrzebny do tego abyśmy poznali Cię, i przede wsztystkim do tego, abyś Ty poznał siebie, w kontekście problemu z jakim przychodzisz.

 

KROK 3 - DAJEMY WSPARCIE

Zmiana to proces psychologiczny. Każdy kto próbował wprowadzić jakąś zmiane w życie wie, że nie jest to łatwa sprawa. Zwłasza jeśli sam próbuje walczyć z własnymi słabościami. Wiedząc, że zmiana w pojedynkę jest trudna, chcemy wspomagać Cię w procesie dochodzenia do celu. Oferujemy Ci swoje wsparcie, podczas całego procesu, aby monitorować jego przebieg i reagować  w trudnych chwilach.

W Programie istnieje wiele narzędzi, za pomocą których wsparcie to może się odbywać.

  • Spotkania indywidualne, podczas których realizowany jest plan terapeutyczny opracowany na podstawie psychodietetycznej diagnozy. Ten etap to trzy spotkania - Analiza i plan zmiany, oraz sześć spotkań wspierających ( raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie) podczas, których pracujesz z terapeutą nad procesem zmiany.

 

  • Spotkania grupowe - grupa "Zmieniam", badania pokazują przewagę tego rodzaju wsparcia nad innymi formami - jeśli chodzi o wdrażanie zmian nawyków w swoim życiu. Grupa "Zmieniam" jest alternatywą dla spotkań indywidualnych. Spotkania grupy odbywają się w cyklu miesięcznym. Raz w miesiącu  rozpoczyna nowa grupa, która spotyka się ze sobą raz w tygodniu i wspólnie poznaje poszczególne narzędzia do radzenia sobie z problemem otyłości.  Cykl życia grupy w tej formie to 6 tygodni. Po tym czasie zainteresowane kontynuowaniem osoby, dołączają do grupy wsparcia.

 

  • Spotkania grupowe - grupa wsparcia, skierowana do wszystkich absolwentów Psychodietetycznego Programu, gdzie uczestnicy wzajemnie się wspierają w stosowaniu poznanych wcześniej metod pracy nad swoim problemem. Grupa wsparcia jest bezpłatna dla wszystkich osób, które brały udział w cyklu spotkań indywidualnych oraz w grupie "Zmieniam"

 

  •  Warsztaty - jedno lub dwudniowe warsztaty psychodietetyczne, o których więcej przeczytasz  - tutaj - 

 

  • Aplikacja on-line, w której znajdują się  między innymi interaktywne zadania psychodietetyczne ( oparte o metody z zakresu terapii poznawczo- bechawioralnych), podstawowe narzędzia do monitorowania przebiegu zmiany  czy możliwość kontaktu z własnym terapeutą za pomoca indywidualnych  czatów w czasie rzeczywistym lub poczty mailowej. Osoby, które korzystają z indywidualnego wsparcia w ramach Psychodieteycznego Programu dostęp do wszystkich narzędzi on-line mają bezpłatny.

Umów wizytę

 

Jeśli nie jesteś pewny, czy proponowane przez nas usługo są dla Ciebie umów się na bezpłatne spotkanie informacyjne
Zadzwoń do nas: 690 531 334